Bezpieczne i niebezpieczne rośliny domowe dla kotów – co może stanowić zagrożenie?
Każdy właściciel kota musi zwrócić uwagę na to, które rośliny nie są toksyczne dla kotów i jak chronić swojego zwierzaka przed zatruciem.
Rośliny w domu mają pozytywny wpływ na klimat i nastrój w pomieszczeniu. Rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza i zwiększają poziom tlenu. Rozkładowi ulegają również szkodliwe substancje, a dodatkowo rośliny doniczkowe są absolutną ozdobą każdego mieszkania. Ważne jest, abyś jako właściciel zwierzęcia wiedział, które rośliny są dla kociaków trujące, a które możesz wybrać bez wahania. Aby nasze wspólne życie pod jednym dachem było bezpieczne i radosne, należy zwracać szczególną uwagę na dobór roślin doniczkowych. Każdy właściciel kota musi zwrócić uwagę na to, które rośliny nie są toksyczne dla kotów i jak chronić swojego zwierzaka przed zatruciem. Żywa zieleń fascynuje koty i często skubią rośliny dla zabawy, z nudów lub ciekawości.
Wybrane nietoksyczne rośliny mogą również pomóc zwierzętom w łatwiejszym wydalaniu kul włosowych. Koty skubią rośliny, ponieważ potrzebują błonnika, który pomaga w trawieniu i oczyszczaniu żołądka. Codzienna pielęgnacja kotów domowych powoduje, że do żołądka kota trafia dużo sierści. Możesz wspomóc naturalny proces wymiotowania kłębami włosowymi, dostarczając kociej trawy. Trawa dostępna w jakości organicznej nadaje się jako całoroczny dodatek do podstawowej karmy. Wspomaga trawienie i zapewnia optymalną podaż witamin dla kotów.
Nietoksyczne rośliny dla kotów
Jeśli masz kota, nie musisz rezygnować z roślin doniczkowych, ponieważ na szczęście istnieje wiele z nich, które są całkowicie nieszkodliwe. Jeśli starannie wybierzesz rośliny, możesz bez obaw cieszyć się korzyściami płynącymi z roślin kwitnących i zielonych i ozdobić swój dom wspaniałą zielenią. Tylko poprzez staranny dobór roślin możesz zapewnić kotu bezpieczne obchodzenie się z nimi w domu. Istnieje wiele roślin, którymi bez problemu i bezpiecznie możemy ozdabiać naszą przestrzeń przy zwierzaku, są to między innymi:
- Kalathea. Ta malownicza piękność jest bezpieczna dla zwierząt domowych. Dzięki wzorzystym, kolorowym liściom kalatea jest naprawdę wyjątkowo piękna. Przy prawie 300 gatunkach wybór różnych wzorów jest ogromny i naprawdę kusi do ich kolekcjonowania. Roślina ta nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, podmoknięcia i suszy, dlatego należy ją regularnie spryskiwać wodą. To idealna roślina doniczkowa dla kotów i ludzi – wszystkie jej gatunki są nietoksyczne i można je bezpiecznie trzymać w domu.
- Peperomie. Peperomie to grupa roślin obejmująca około 1000 gatunków bezpiecznych dla kotów. Peperomie są przepiękne i różnorodne. Rośliny te nie są zbyt duże, ale za to bardzo efektowne i proste w uprawie.
- Paprocie. Te bezpieczne dla kota rośliny odnajdą się na nieco zacienionych stanowiskach – może to być północny parapet lub miejsce kawałek oddalone od okna. Istnieją odmiany o bardziej pierzastych liścich lub takie, których liście są bardziej mięsiste.
Rośliny niebezpieczne dla kotów
Niektóre rośliny doniczkowe są bardzo toksyczne dla kotów, nawet jeśli kociak skubnie niewielką ilość. Niestety lista trujących roślin jest bardzo długa. Konsekwencją spożycia nawet najmniejszej ilości trującej rośliny często są wymioty, skurcze i biegunka. Jeśli Twój kot wykazuje takie objawy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pomocne może być również zabranie ze sobą rośliny, aby lekarz weterynarii mógł określić gatunek i odpowiednio dostosować leczenie. Aby zapewnić bezpieczeństwo naszym futrzastym przyjaciołom, należy wiedzieć, których roślin należy unikać.
- Storczyki (Orchidaceae) są bardzo popularne w większości domów. Niestety w przypadku spożycia, storczyki są trujące dla kotów i mogą powodować problemy zdrowotne. Już najmniejsze ilości wystarczą, aby wywołać u kotów pierwsze oznaki zatrucia.
- Dracaena to piękna roślina, ale niestety również trująca dla kotów. Aby odstraszyć drapieżniki, wytwarzają toksyczne substancje, które mogą stanowić zagrożenie również dla kotów. W jej liściach i korzeniach znajdują się tak zwane saponiny, które tworzą toksyczny składnik aktywny. Nawet niewielkie spożycie, na przykład poprzez skubanie rośliny, może powodować u kotów miejscowe podrażnienia i problemy żołądkowo-jelitowe.
- Bluszcz pospolity to kolejna roślina, która jest bardzo silnie toksyczna dla kota, gdyż zawiera toksyczne saponiny obecne we wszystkich częściach rośliny. Najbardziej toksyczną częścią bluszczu, są jego liście.
- Aloes jest rośliną znaną ze swoich leczniczych właściwości, niestety dla kotów jest on bardzo toksyczny. Jeśli kociak połknie kawałek aloesu, oprócz biegunki, wymiotów i drgawek, może dojść do zaburzeń oddechowych i ruchowych.
- Zamiokulkas jest niezwykle popularną rośliną doniczkową, gdyż nie jest zbyt wymagający w utrzymaniu. Niestety zawiera szczawian wapnia, który bardzo źle wpływa na nerki i wątrobę.
- Filodendrony to kolejne bardzo popularne rośliny doniczkowe. Niestety, są one niesamowicie toksyczne i mogą doprowadzić naszego futrzastego przyjaciela do śpiączki.
- Skrzydłokwiat to bardzo okazała roślina doniczkowa o przepięknych rozłożystych liściach i cudownych kwiatach. Niestety, sok z tej rośliny jest piekący i silnie toksyczny.
- Kliwia to przepiękna roślina o niezwykłych kwiatach. Spożycie przez kociaka tej rośliny jest ogromnie niebezpieczne, gdyż oprócz biegunki i wymiotów, może uszkodzić wątrobę zwierzaka i spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego.
Objawy zatrucia mogą występować pojedynczo lub łącznie i różnić się w zależności od rodzaju i stopnia zatrucia. Oprócz ostrych i oczywistych objawów zatrucia, zdarzają się również zatrucia, które u kota stopniowo stają się zauważalne. Należy wziąć pod uwagę rosnące problemy zdrowotne, takie jak osłabienie nerek lub uszkodzenie wątroby. Ważne jest, aby w przypadku pojawienia się objawów zareagować natychmiast i zabrać kociaka do weterynarza. Tylko w ten sposób możesz pomóc kotu i zapewnić ukierunkowane leczenie po zatruciu.
W przypadku niektórych roślin może być konieczne podjęcie środków ostrożności, aby zapobiec zatruciu. Jest to możliwe na przykład poprzez umieszczenie rośliny na półce lub meblach tak, aby była poza zasięgiem kotów. W przypadku zatrucia ważne jest, aby jak najdokładniej poinformować lekarza weterynarii o tym, co mogło spowodować zatrucie. Warto wiedzieć, jakie rośliny mamy w domu, oraz zwracać uwagę na objawy takie jak zwiększone picie, oddawanie moczu, utrata apetytu, wymioty i odwodnienie, a jeśli coś nas niepokoi, natychmiast zabrać kota do lekarza weterynarii.