Podobnie jak u ludzi, skóra psów i kotów wraz z sierścią, do której przyczepione są paznokcie i gruczoły potowe, tworzy narząd, który pełni ważne funkcje ochronne przed czynnikami atmosferycznymi oraz regulujące temperaturę ciała. Zdrowa skóra i piękna sierść jest odzwierciedleniem stanu zwierzęcia. Ich wygląd zależy od wieku, diety i ogólnego stanu zdrowia, ale może też być sygnałem alarmowym, który sygnalizuje, że coś jest nie tak.

Karma a choroby skóry u psów i kotów

Alergie pokarmowe są często przyczyną chorób dermatologicznych. Wrażliwość na pokarmy, inwazja pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły, wszy czy roztocza. Skutkiem takich zaburzeń są przede wszystkim matowienie sierści, nadmierne jej wypadanie, zaczerwienienia skóry, często połączone ze swędzeniem, a co za tym idzie drapaniem. We wszystkich tych przypadkach bariera skórna może zostać osłabiona, co sprzyja wnikaniu patogenów. Aby utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry i wesprzeć ją w jej funkcji barierowej przed czynnikami zewnętrznymi, przydatne może być stosowanie pokarmów uzupełniających na bazie olejów roślinnych bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz produktów do stosowania miejscowego o działaniu łagodzącym, zmiękczającym i nawilżającym. Szczególnie jeśli zwierzak cierpi na choroby skóry o charakterze alergicznym, które objawiają się także na poziomie dróg oddechowych, przydałoby się ukojenie błon śluzowych nosa i ust.

Cennym wsparciem w tym zakresie mogłaby być karma uzupełniająca w składniki pochodzenia roślinnego, które nie mają skutków ubocznych i mogą być stosowane również przez dłuższy okres czasu. Tak jak ludzie zwracają uwagę na higienę, tak psy i koty wymagają czyszczenia i pielęgnacji. Higiena psa i kota obejmuje dbałość o sierść, czyszczenie uszu i oczu, a także przycinanie pazurów i sprawdzanie zębów.

  1. Zacznijmy od sierści, która pełni bardzo ważną funkcję, gdyż odpowiada za utrzymanie temperatury ciała oraz ochronę psów i kotów przed promieniami słonecznymi. Odpowiednia pielęgnacja zapewnia prawidłowe jej funkcjonowanie. Zdecydowanie ważne jest regularne czesanie, zarówno u psów, jak i kotów, zwłaszcza kotów długowłosych, gdyż dzięki temu zabiegowi można usunąć nadmiar sierści, sprawdzić obecność pasożytów i pobudzić skórę. Zalecaną czynnością jest także mycie zwierzaka, jednak bez przekraczania częstotliwości mycia. Miejscowe produkty dermatologiczne z delikatną pianką, pomagają oczyścić i jednocześnie ukoić sierść i skórę.
  2. Drugim elementem higieny jest dbałość o oczy zwierzaka. Wokół nich może gromadzić się brud, sprzyjający rozwojowi ran i chorób, takich jak zapalenie spojówek. Są rasy psów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, np. buldog, mops czy pekińczyk, ale ogólnie rzecz biorąc, dla wszystkich psów i kotów ważne jest, aby codziennie zwracać uwagę na stan oczu.
  3. Uszy u psa i kota są bardzo delikatne i wrażliwe, a utrzymanie ich higieny jest bardzo ważne. Należy uniknąć tworzenia się czopów woskowinowych i możliwej kolonizacji bakterii, które mogą prowadzić do infekcji ucha i innych chorób. Nie zaleca się stosowania wacików bawełnianych, które mogą zaszkodzić zwierzęciu. Do higieny uszu należy stosować specjalne środki do czyszczenia, najlepiej w roztworach, które nie natłuszczają i nie pozostawiają śladów.

Choroby skóry wywoływane przez pasożyty

Pasożyty zewnętrzne takie jak pchły, kleszcze, wszy czy komary mogą być bardzo dokuczliwe dla naszych czworonożnych przyjaciół, gdyż mogą być przyczyną niektórych dolegliwości lub chorób. Zwłaszcza, gdy ​​zbliża się sezon letni, istotne jest zapewnienie naszym psom i kotom właściwej profilaktyki. Pasożyty te mogą powodować choroby skóry i alergie u zwierząt, a nawet przenosić poważne choroby. Rynek zewnętrznych środków jest bardzo szeroki. Istnieją produkty na bazie olejków eterycznych, które są w stanie nadać Twojemu psu lub kotu nieprzyjemny dla szkodników zapach i tym samym zatrzymać je z daleka na długi czas, nawet jeśli zwierzaki często przebywają na świeżym powietrzu przez kilka dni. Najskuteczniejsze olejki eteryczne do zwalczania szkodników oparte są na eukaliptusie, geranium i innych roślinach znanych ze swojego działania przeciw szkodnikom.

Wpływ karmy RAW PALEO na zdrowie zwierząt

Dodatek oleju z ogórecznika w karmie RAW PALEO ULTRA ma ogromne znaczenie dla zdrowia skóry i sierści. Olej z ogórecznika to bogactwo kwasu GLA. Ma on niezwykły wpływ na skórę problematyczną. Może być też wykorzystywany w pielęgnacji skóry, która nie jest problematyczna.

Obecność probiotyku Enterococcus faecium wpływa pozytywnie na równowagę mikroflory jelitowej, ułatwiając trawienie i przyswajanie składników odżywczych.

Karma RAW PALEO ULTRA jest monoproteinowa – jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego ogranicza ryzyko alergii. Brak w nich sztucznych barwników, polepszaczy smaku, konserwantów, a receptura wzbogacona jest o oleje, kwasy omega, witaminy i minerały.

Składniki wspomagające zdrowie sierści i skóry w Karmach Healthy Grain

Siemię lniane

Siemię lniane jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają utrzymać zdrową skórę i lśniącą sierść. Dodatkowo, siemię lniane dostarcza błonnika, który wspomaga trawienie.

Drożdże piwowarskie

Drożdze piwowarskie są bogate w witaminy z grupy B oraz minerały, które wspierają zdrowie skóry i sierść, zawierają również biotynę, która jest niezbędna dla zdrowego wzrostu włosów i skóry.

Składniki wspomagające zdrowie sierści i skóry w kociej kramie RAW PALEO

Olej z łososia i kwasy tłuszczowe omega-3

Olej z łososia jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają silne właściwości przeciwzapalne i wspomagające zdrowie skóry oraz sierści. Kwasy omega-3 również pomagają w redukcji stanów zapalnych skóry i poprawiają jej elastyczność.

Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób karmić zwierzaka. Jeśli podamy im najlepszą karmę RAW PALEO, która jest bogata w składniki odżywcze i dodatkowo uzupełnimy ją o odpowiednie suplementy, skóra i sierść naszego zwierzaka będzie zdrowa i piękna.

Walka z problemami skórnymi u psa nie jest łatwa, gdyż wiąże się z koniecznością znalezienia czynnika uczulającego, a to wymaga czasu. Wprowadzając dietę eliminacyjną w celu ustalenia, co jest przyczyną reakcji alergicznej czy problemów dermatologicznych, warto zrobić to w konsultacji z prowadzącym lekarzem weterynarii. Będzie on w stanie zalecić konkretne działania w oparciu o wyniki badań czworonoga.