Odpowiedzialny właściciel psa lub kota dba o to, aby jego pupil otrzymał dietę odpowiednią na każdym z nich. Oznacza to, że psy i koty otrzymują wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak białka, aminokwasy (np. tauryna), witaminy (np. różne witaminy, takie jak witamina A, B, K, D i E), minerały (np. wapń, żelazo, cynk, jod i miedź), a niektóre tłuszcze muszą być dostarczane w wystarczających ilościach. Wszystkie składniki odżywcze muszą być odpowiednio zbilansowane, gdyż zaburzenia równowagi mogą spowodować chorobę zwierzęcia. Prawidłowe żywienie psów i kotów samo w sobie nie jest trudne, jednak właściciele zwierząt wciąż popełniają błędy, które z biegiem lat mogą spowodować poważne szkody dla zdrowia ich czworonożnych przyjaciół. 

Brak stałych pór karmienia

Każdy organizm potrzebuje regularnego rytmu: organizm psów i kotów również dostosowuje się do określonych pór karmienia. Jeśli będziemy podawali jedzenie zwierzakowi przez cały dzień, bez wyznaczonych pór, całkowicie zaburzymy metabolizm naszego pupila. Częstotliwość karmienia zależy od wieku pupila, stanu zdrowia i wrażliwości przewodu pokarmowego. Szczenięta i kocięta należy karmić cztery razy dziennie do ukończenia szóstego miesiąca życia, a następnie do osiągnięcia dorosłości wystarczą trzy posiłki dziennie. Dorosłe psy i koty należy karmić dwa do trzech razy dziennie zawsze o tej samej porze. Zmniejsza to obciążenie układu pokarmowego i może zmniejszyć ryzyko skrętu żołądka. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych ras psów.

Ludzkie jedzenie i słodycze

To, co lubią ludzie, zwykle nie jest odpowiednie dla psów i kotów. Nasze zwierzaki potrzebują karmy dostosowanej do ich specyficznych potrzeb. Resztki po ludzkich posiłkach, a zwłaszcza pikantne potrawy, powodują poważne choroby psów i kotów. Każdy, kto nie opiera się dobrodusznemu, żebraczemu spojrzeniu i częstuje swojego zwierzaka smakołykami z własnego talerza lub co gorsza słodyczami, tak naprawdę nie robi mu nic dobrego.  Ludzkie jedzenie jest niezdrowe dla psów i kotów, a jeśli nauczymy zwierzaka, że takie zachowanie jest dozwolone – z czasem może stać się irytujące i natarczywe. Aby uszczęśliwić Twojego czworonożnego przyjaciela, Mr. Bandit przygotował specjalne przekąski dla psów i kotów. Smakują wyśmienicie i są zdrowe.

Dieta typowo mięsna

Ani psy, ani koty nie są czystymi mięsożercami: ich dzicy przodkowie również zawsze jedli żywność pochodzenia roślinnego – wraz z treścią żołądka i jelit ofiary. Dieta czysto mięsna prowadzi do poważnych niedoborów żywieniowych zarówno u psów, jak i kotów, dlatego gotowa, kompletna karma zawiera nie tylko mięso, ale także dodatki roślinne oraz składniki odżywcze, takie jak tłuszcz, białko, węglowodany, witaminy i minerały w dokładnie odpowiednich ilościach.

To samo menu dla psów i kotów

Psy i koty różnią się zasadniczo – także pod względem żywienia. W żadnym wypadku nie należy karmić kotów karmą dla psów i odwrotnie. Koty potrzebują wyższej zawartości białka, a psy wyższej zawartości węglowodanów w swojej karmie. Jeśli oba gatunki zwierząt nie otrzymają odpowiedniego pożywienia dostosowanego do ich potrzeb, zachorują.

Jedzenie prosto z lodówki

Zwłaszcza w ciepłym sezonie ważne jest oczywiście przechowywanie jedzenia dla czworonożnego przyjaciela, aby się nie zepsuło. Nie należy jednak karmić go świeżo wyjętym z lodówki: zimne jedzenie może prowadzić do biegunki i problemów żołądkowych. Poza tym nie smakuje dobrze – smaki rozwijają się dopiero, gdy posiłek ma temperaturę pokojową.

Podawanie krowiego mleka

Właściwym napojem dla psów i kotów jest świeża, niezbyt chłodna woda. Wiele zwierząt źle toleruje zwykłe mleko i może nabawić się od niego biegunki. Dla kotów, które często lubią pić mleko, dostępne jest specjalnie opracowane „mleko dla kotów”, które koty lubią i które zaspokaja ich potrzeby żywieniowe.

Jedzenie bez ograniczeń

To, że zwierzęta dokładnie wiedzą, ile jedzenia jest dla nich dobre, jest tylko częściowo prawdą. Niektóre koty, a zwłaszcza psy, nigdy nie mają dość, inne można jedynie zachęcić do jedzenia wybranymi smakołykami. Ilości podane na opakowaniach karmy są ważną wskazówką, ale dokładne porcje należy ustalić indywidualnie. Jeśli zwierzę pozostawi coś, należy odpowiednio skrócić następny posiłek. Jeśli oczywiście nadal jest głodny, dodaj niewielką ilość.

Monotonna dieta

To samo danie każdego dnia to coś, czego nawet ludzki smakosz nie jest w stanie  znieść. Zwierzęta, podobnie jak ludzie uwielbiają różnorodność w jedzeniu, a szeroka gama gotowych karm ułatwia wybór. Odpowiedzialni właściciele zwierzaków domowych powinni także wziąć pod uwagę wiek swojego czworonożnego przyjaciela: starsze zwierzęta mają inne wymagania żywieniowe niż młode, a ich układ trawienny może nie działać już tak dobrze – zupełnie jak człowiek. Weterynarz oferuje specjalistyczną karmę dietetyczną dla zwierząt z problemami związanymi z wagą lub zaburzeniami metabolicznymi.

Jeśli zauważymy u naszego pupila nagłą utratę wagi lub znaczny jej wzrost, należy udać się do weterynarza. Długotrwałej, niewyjaśnionej utraty wagi nie należy rekompensować większymi ilościami karmy, ale powinna ona zostać skonsultowana gdyż często stoją za nią choroby. W odwrotnej sytuacji podobnie, zalecanej ilości karmy nie należy po prostu zmniejszać, jeśli pupil musi schudnąć, gdyż możemy nie zapewnić wystarczającej dawki składników odżywczych. W celu utraty wagi lepiej jest przejść na specjalną dietę. Aby zachować zdrowie swojego futrzanego towarzysza, ważne jest również, aby wiedzieć, które pokarmy mogą być toksyczne lub niebezpieczne. Świadomość niebezpiecznych produktów spożywczych i upewnianie się, że są one poza zasięgiem zwierzaka, mogą pomóc w zapobieganiu poważnym problemom zdrowotnym. Psy i koty potrzebują wystarczającej ilości ruchu, ale zdecydowanie należy zapewnić im odpoczynek w trakcie i po posiłku. Miejsce karmienia powinno znajdować się w cichym miejscu. Chodzenie, bieganie, skakanie po jedzeniu utrudnia trawienie, mogą wystąpić wymioty, a u psów może to prowadzić nawet do zagrażającego życiu „rozstroju żołądka”. Drzemka po jedzeniu jest zdrowa, a spacer po niej jest równie przyjemny.