Rola wody w organizmie

  • Funkcje życiowe organizmu – woda odgrywa kluczową rolę w regulacji temperatury ciała, trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych.
  • Funkcjonowanie  stawów i narządów – stawy potrzebują wilgoci, aby zachować elastyczność, a narządy wody, aby prawidłowo funkcjonować.
  • Zdrowie komórek – każda komórka w ciele zwierzęcia potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania.

Odpowiednie nawodnienie powinno być traktowane  indywidualnie, a wymagana ilość wody zależy  od wielu czynników, w tym:

  • Masy ciała – ogólnie pies potrzebuje około 50-60 ml wody na kilogram masy ciała dziennie, kot zaś około 60-70 ml.
  • Rodzaju karmy (wilgotna lub sucha) – to, ile wody  powinny pić psy i koty, zależy przede wszystkim od sposobu karmienia. Zwierzęta karmione suchą karmą potrzebują więcej wody niż zwierzęta karmione głównie karmą  mokrą. Karma mokra zawiera około 80% wilgotności, natomiast karma sucha tylko około 10%. Jako wyznacznik codziennego zapotrzebowania na wodę,  należy przyjąć  następujące ilości:
    • sucha karma: 40-50 ml wody na kg masy ciała
    • mokra karma: 5-10 ml wody na kg masy ciała
  • Aktywności – jeśli zwierzak jest aktywny fizycznie, wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Wynika to po pierwsze z usposobienia naszego pupila. Po drugie, w sytuacji, kiedy nasz zwierzak aktywnie spędza czas na spacerze, biega, bawi się, musi być odpowiednio nawodniony. Trzeba pamiętać o tym, aby na dłuższych spacerach zawsze mieć przy sobie świeżą wodę dla pupila. 
  • Stanu zdrowia – występują choroby, w przypadku których zwierzęta piją znacznie więcej, niż jest to faktycznie konieczne (np. choroby nerek, cukrzyca, zapalenie pęcherza moczowego). Zwykle jednak zauważasz, że muszą dużo częściej sikać, dlatego zawsze uważnie je obserwuj i, jeśli to konieczne, skontaktuj się z weterynarzem.
  • Temperatury otoczenia – kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, zarówno psy jak i koty potrzebują zdecydowanie więcej wody. Należy w różnych miejscach w domu umieścić miseczki ze świeżą wodą, i co istotne, często ją wymieniać. Niezwykle ważne jest, aby na spacery, zwłaszcza podczas upałów zabierać dla pupila wodę. Gdy jest bardzo gorąco, a zwierzak biega, zapotrzebowanie na wodę wzrasta kilkakrotnie.

Jak zapewnić odpowiednie nawodnienie naszym zwierzakom?

Jeśli z jakiegoś powodu, nasz psiak czy kociak nie pije wystarczającej ilości wody, musimy zrobić wszystko, żeby go do tego nakłonić:

  • Upewnij się, że Twoje zwierzę ma zawsze dostęp do świeżej, czystej wody udostępniając ją w różnych miejscach w domu.
  • Dowiedz się, czy kot woli pić prosto z kranu, z miseczki, a może nie jest specjalnie zainteresowany piciem, wtedy warto użyć dostępnych i coraz częściej używanych, specjalnych  poideł w formie np. fontanny, które zachęcają je do picia.
  • Wzbogacaj wodę aromatami, takimi jak woda z gotowanych kości wołowych. Uwaga: nie używaj zwykłych bulionów, ponieważ mogą zawierać dodatkową sól, sok z tuńczyka lub inne rzeczy, których nie należy podawać swojemu psu lub kotu.
  • Niektóre zwierzęta lubią odrobinę  mleka niezawierającego laktozy w wodzie pitnej.
  • Regularnie czyść miseczki, w których podajesz zwierzakowi picie i jedzenie, aby zapobiec rozwojowi bakterii.
  • W przypadku kotów, które wykazują znacznie mniejsze zainteresowanie piciem wody, należy ustawić miseczki z wodą z daleka od jedzenia i kuwety.

Skutki odwodnienia u psa i kota

Niewystarczające picie wody przez zwierzęta domowe może w skrajnym przypadku prowadzić do odwodnienia. Wówczas zwierzak  ma blade i suche dziąsła, a skóra traci elastyczność. Aby samemu sprawdzić czy tak się stało, zanim dotrzemy do weterynarza, możemy w domu sprawdzić czy nastąpiło odwodnienie. Możemy delikatnie unieść palcami luźną skórę znajdującą się pomiędzy łopatkami psa lub kota, a następnie upuścić i ocenić, jak długo skóra będzie powracać do pierwotnego ułożenia. Jeśli będzie trwało to długo – zwierzak może być odwodniony. Drugim sposobem jest ocena błon śluzowych. Tym razem powinniśmy dokładnie obejrzeć dziąsła naszego pupila, jeśli są blade i suche, również może to być oznaką odwodnienia.  Zauważywszy jakiekolwiek niepokojące objawy, należy  natychmiast  udać się do lekarza weterynarii. 

Jeśli psy i koty piją za mało wody, konsekwencje są podobne do skutków takich jak u nas, ludzi. Woda bierze udział w niemal wszystkich procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Jeśli wystąpi jej niedobór, składniki odżywcze mogą być przetwarzane i wchłaniane gorzej. Toksyny są trudniejsze do usunięcia, a nerki muszą stale pracować na najwyższym poziomie. Woda może wydawać się nam oczywistością, jednak dla naszych pupili jest niezbędnym składnikiem ich diety. Wykracza daleko poza zwykłe ugaszenie pragnienia poprzez wspieranie funkcji organizmu i promowanie ogólnego dobrego samopoczucia naszych czworonożnych przyjaciół.