Dużą rolę w zachowaniu zwierzęcia odgrywa rodzaj wychowania, środowisko życia oraz wcześniejsze dobre i złe doświadczenia. Ponadto do problemów behawioralnych u psów czy kotów prowadzą również inne czynniki – począwszy od genetyki, przez czynniki środowiskowe, aż po skutki uboczne leków. Jako właściciele psów nie możemy trzymać wszystkiego, co potencjalnie szkodliwe, z dala od naszych czworonożnych przyjaciół. Ale możemy je wzmocnić, unikając niepotrzebnych środków chemicznych i jednocześnie karmiąc je naturalnie zdrową dietą. Oznacza to, że mamy ogromny, pozytywny wpływ na zachowanie psa. Niektóre składniki karmy mogą powodować nerwowość lub agresję, inne natomiast pozytywnie wpływać na nastrój. Tylko wtedy, gdy zwierzak będzie karmiony naturalnie, może rozwinąć pełną siłę i pokazać zdrowie lśniącą sierścią, muskularnym tułowiem, czystymi uszami i mocnymi nerwami.

W jaki sposób jedzenie powoduje problemy behawioralne?

Nieprawidłowe żywienie ma zdecydowanie negatywny wpływ na zachowanie i samopoczucie zwierzaków. Ale nie zawsze jest to widoczne od razu. W miarę upływu czasu, gdy pies się starzeje lub choruje, stają się widoczne konsekwencje nieprawidłowego karmienia oraz problemy behawioralne. Zrelaksowanym zwierzakom domowym nie należy podawać nadmiernej ilości białka, gdyż nadmiar energii może spowodować u nich nieprzyjemne zachowania, takie jak nadpobudliwość, brak koncentracji, a nawet agresję i niepewność. Jeśli podajesz umiarkowaną ilość, ale za to wysokiej jakości zawartość białka, możesz pomóc skorygować niewłaściwe zachowania. Nadmiar białka może sprzyjać niewłaściwemu zachowaniu. Oznacza to, że właściciel powinien oszczędnie używać dużych gryzaków, ponieważ dostarczają one również białka, które może jeszcze bardziej podekscytować i tak już nadmiernie podekscytowanego psa.

Od dawna karma dla psów i kotów często jest mieszana z odpadami niskiej jakości i produktami ubocznymi produkcji. Można ją wówczas kupić w wersji suchej i mokrej, z dodatkiem syntetycznych dodatków i witamin. Właściciel powinien mieć wrażenie, że karma zapewnia zwierzakowi wszechstronną opiekę i jest dla niego dobra. Jednakże te odpadki, takie jak pióra, pazury, rogi zwierząt oraz muszle i korzenie zbóż nie są pożywnym, mięsnym pożywieniem. Nie budują dobrych mięśni i nie dostarczają energii, którą pies czy kot mogłyby stale zasilać pracę swojego mózgu. Wręcz przeciwnie: szybko zużywane cukry, np. z wysłodzin buraczanych czy resztek zbóż, dodają organizmowi wybuchowej energii, która szybko znika.

Pozytywne aspekty zdrowej diety

Dobre samopoczucie psów i kotów są również w dużej mierze powiązane z ich równowagą hormonalną. Ważną rolę odgrywa serotonina, hormon szczęścia. Wysoki poziom serotoniny u zwierzaków powoduje większy spokój i wyciszenie – oznacza to, że są mniej niespokojne i agresywne. Serotonina nie jest wchłaniana z pożywienia, ale jest wytwarzana w mózgu. Jednak do tego mózg potrzebuje aminokwasu tryptofanu. Jeśli pokarm jest bogaty w białko, tryptofan konkuruje z innymi aminokwasami spożywanymi w barierze krew-mózg. Jeśli przepływ różnych aminokwasów przez tę barierę jest szczególnie duży, mniej tryptofanu dociera do mózgu. Węglowodany w żywności zmniejszają presję konkurencyjną na barierze krew-mózg. Więcej tryptofanu dociera następnie do mózgu zwierzaka, gdzie przekształca się w serotoninę i pozwala psu się uspokoić. Jeśli pies jest zestresowany, zwiększa się również spożycie serotoniny, hormonu szczęścia. Węglowodany pomagają wytwarzać ten hormon. Nic więc dziwnego, że psy i koty, które nie jedzą węglowodanów, szybciej się stresują. Jeśli zapotrzebowanie na serotoninę wzrasta w wyniku stresu, pomocne może być regularne podawanie psu węglowodanów. Momenty, w których psiak musi wykazać się dużą samokontrolą, są dla niego wyjątkowo stresujące.

Nie tylko składniki karmy, ale także sposób karmienia mogą mieć wpływ na zachowanie naszych milusińskich. Psy mogą również reagować bardziej agresywnie, gdy są głodne. Aby tego uniknąć, należy karmić nasze zwierzaki kilka razy dziennie. Zamiast ulegać trendom żywieniowym, najlepiej karmić zgodnie z indywidualnymi preferencjami, w zależności od charakteru, wieku, aktywności i stanu zdrowia. Zawsze wskazana jest porada dietetyka weterynaryjnego.

Karmienie naszych zwierzaków odpowiednią dla nich karmą, sporządzoną z naturalnych składników, jest ważne nie tylko dla ich zdrowia fizycznego, ale także dla ich zachowania, czyli psychiki. Pies, który czuje się całkowicie komfortowo, ma zrównoważone usposobienie. Podobnie sprawa wygląda z kociakami. Zwierzak jest rozbudzony i zainteresowany, ale nie nadmiernie podekscytowany. Wykazuje harmonijne, naprzemienne zachowanie aktywne i odpoczywające; może być podekscytowany, ale także spokojny. Warto jest przyjrzeć się składowi i upewnić się, że na opakowaniu żywności nie znajdziemy sztucznych składników ani dodatków. Jeśli chodzi o karmę, istnieją duże różnice w produkcji i jakości. Źródłem składników odżywczych mogą być tylko prawdziwe składniki, takie jak mięso i podroby, warzywa, owoce i zioła, ale także węglowodany pochodzące z pełnych ziaren. Jeśli są one starannie przygotowane i nie zawierają materiałów syntetycznych, efektem jest naturalna, odpowiednia żywność.