Oba sposoby karmienia psiaków, tak suchą jak i mokrą karmą, są określone przez zawartość i gęstość składników odżywczych w karmie. Ważne jest, aby karma dostarczała psu minerałów, bogatych składników odżywczych i witamin. Diety dzielą się na przyjazne dla alergików, bezzbożowe, tłoczone na zimno itd. Jeśli dobrze znasz swojego psa, będziesz także wiedzieć, co lubi, a czego nie. Obserwuj  uważnie swojego czworonożnego przyjaciela i zawsze zwracaj uwagę na każdy niepokojący sygnał. Niezależnie od tego, czy jest to karma mokra czy sucha, zawsze należy zwrócić uwagę na skład, gdyż dzięki temu dowiesz się, czy jest to zbilansowana karma wysokiej jakości. Oprócz zawartości wody wszystkie składniki są wymienione jeden po drugim na opakowaniach. Składnik z największą ilością znajduje się na początku. Producent ma swobodę decydowania, czy łączy składniki w grupę (np. zbożowe), czy też deklaruje je jawnie, czyli kukurydza, pszenica itp. są wymienione osobno. Warto również wspomnieć, że zawarte w składniki, takie jak mięso, są zawsze ważone przed obróbką. Wiadomo, że składniki tracą na wadze w wyniku przetwarzania. Dlatego często dodaje się ponownie wodę lub bulion mięsny. Określenie „mięso” jest oznaką wysokiej jakości. W przeciwnym razie producenci stosują różne opisy. 

Opinie na temat łączenia karmy mokrej i suchej są różne. W rzeczywistości połączona dieta nie jest zła. Ważne jest jednak, aby nie mieszać tych dwóch rodzajów żywienia w tym samym czasie, ponieważ są one trawione w różny sposób. Lepiej podawać jeden rodzaj diety rano, drugi wieczorem. Dzięki temu Twój zwierzak szybko oswoi się z obydwoma rodzajami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mokrej karmy?

Przede wszystkim kupując karmę należy zwrócić uwagę, aby była ona deklarowana jako karma pełnoporcjowa, gdyż tylko wtedy w jej składzie znajdą się wszystkie ważne dla Twojego psa składniki odżywcze, witaminy i minerały, w odpowiednich ilościach. Zwróć uwagę na ilość smakołyków, które podajesz. Oczywiście zawierają one również składniki odżywcze i kalorie, natomiast  spożywanie ich w nadmiarze  może w pewnym momencie spowodować, że pies przybierze na wadze, a to z kolei może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych pupila.

Zalety mokrej karmy

Psy generalnie uwielbiają mokrą karmę, m. in. ze względu na jej soczystą konsystencję. Tak naprawdę pies jest mięsożercą i dlatego mokra karma jest bliższa jego naturalnej diecie niż karma sucha. Jest ona również znacznie bardziej sycąca. Mokra karma ma więcej do zaoferowania psiakom, szczególnie pod względem zapachu i konsystencji. 

  • Intensywność zapachu i smaku – dzięki temu każdy pies chętnie zajada się mokrą karmą. Zadowolenie naszych czworonożnych przyjaciół jest najważniejsze w budowaniu pozytywnej relacji. 
  • Wysoka zawartość wody – korzystnie wpływa na równowagę płynów u psów. Wysoka wilgotność mokrej karmy ma tę zaletę, że zwierzęta, które piją mało, lepiej pobierają wodę. Niemniej jednak oprócz mokrej karmy dla psów zawsze należy podawać świeżą wodę. 
  • Duża zawartość łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego – wysokiej jakości karma mokra jest dla psów bardzo korzystna, ponieważ zawiera dużą ilość białka zwierzęcego, co jest korzystne dla szczupłych, zdrowych mięśni, które z kolei spalają więcej kalorii. 
  • Starsze psy z problemami stomatologicznymi mogą ją jeść bez żadnych problemów. Psy nie mają zębów trzonowych i dlatego nie mogą dobrze rozdrabniać składników stałych ani roślinnych. Przeciwnicy mokrej karmy zawsze przytaczają argument: mokra karma szkodzi zębom i sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego u psów. To nie jest prawdziwe stwierdzenie. Tym, co sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego, jest niska wartość pH u psa. Dzieje się tak z powodu złej jakości żywności, zarówno suchej, jak i mokrej.
  • Kontrola wagi – spożywanie mokrej karmy nie pochłania jednocześnie zbyt dużej ilości energii. Kontrola wagi jest również łatwiejsza dzięki mokrej karmie. Ze względu na możliwość  szybszego psucia się mokrej karmy miska nie stoi i pies nie może ciągle podjadać. Nasz pupil zjada swoją porcję, a następną otrzymuje o konkretnej porze. 

Zalety mokrej karmy RAW PALEO

Karma mokra RAW PALEO dla psa to pełnoporcjowy pokarm, zawierający niezbędne składniki odżywcze. Karma RAW PALEO jest polecana dla czworonogów w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Ogromnym atutem karmy RAW PALEO jest fakt, iż jest dostosowana do psiaków z różnymi schorzeniami. W sklepach dostępne są karmy w postaci wygodnych puszek, tacek o rozmaitych smakach. Kupując karmę RAW PALEO, zaspokoisz potrzeby i wymagania nawet najbardziej wymagających psów. Skład mokrej karmy RAW PALEO jest idealny, gdyż jest prosty i krótki: wieprzowina i podroby wieprzowe 70%, rosół wieprzowy 28,8%, minerały 1 %, olej słonecznikowy 0,2%. Składniki analityczne: białko 10,8%, tłuszcz 9,8%, włókno surowe 1,1%, popiół surowy 2,3%, wilgotność 72,6%. Dodatki dietetyczne/kg: Witaminy: witamina A 2670 IU, witamina D: 290; (mg), jednowodny siarczan cynku: 42 mg.

Choć opakowania generują trochę więcej odpadów, należy również pamiętać, że wysokiej jakości karma mokra jest bliższa naturalnej diecie niż karma sucha. Jedzenie jest spożywane z przyjemnością i jest dobrze tolerowane nawet w starszym wieku. To, którą karmę wybierzesz, czy to karmę suchą, mokrą czy BARF, zależy ostatecznie od Twojego osobistego gustu. Jednak wybierając jedzenie, zawsze zwracaj uwagę na składniki. Cukier lub inne konserwanty, a także wzmacniacze smaku itp. absolutnie nie ma miejsca w karmie dla psów. Producenci często stosują triki, aby uatrakcyjnić jedzenie. Mieszają barwniki lub aromaty i sprawiają, że opakowanie jest szczególnie atrakcyjne. Te wszystkie argumenty jasno ukazują, że mokra karma dla psów RAW PALEO jest najlepszym wyborem dla Twojego pupila. Prosty i jasny skład mówi sam za siebie, a zdrowy i szczęśliwy pupil to dla nas najważniejsza wartość.