Koty to fascynujące zwierzęta o wielu osobliwych nawykach. Jako właściciel kota powinieneś wiedzieć, jak zapewnić swojemu futrzastemu przyjacielowi odpowiednie nawodnienie. Jest to niezwykle ważne, aby wspierać jego zdrowy rozwój. Koty powinny pić wyłącznie wodę. Jest to niezbędne dla ich zdrowia, ponieważ wspiera ona wiele ważnych funkcji w organizmie. Woda pomaga transportować składniki odżywcze, regulować temperaturę i eliminować niepotrzebne mikroelementy. Ponieważ koty są z natury mięsożercami, a ich ofiary w naturalny sposób dostarczają płyny, nie muszą pić dużo wody. Fakt ten często utrudnia określenie ich rzeczywistego zapotrzebowania na wodę.

Jak dużo wody musi pić kociak?

Kot powinien pić kilka razy dziennie, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na płyny. Szczególnie w ciepłe dni picie dużej ilości wody jest najwyższym priorytetem, aby zachować dobrą formę. W przeciwieństwie do nas, ludzi, koty nie ochładzają się poprzez pocenie się, ale mimo to często liżą swoją sierść, co powoduje efekt parowania. Latem wzrasta także ich zapotrzebowanie na płyny. Jednak regularne spożycie wody jest ważne, aby zapobiec odwodnieniu i związanym z nim problemom zdrowotnym. Dzienne zapotrzebowanie Twojego kota na płyny zależy od różnych czynników. Oprócz temperatury otoczenia obejmuje to również rodzaj pożywienia, masę ciała i poziom aktywności. Można obliczyć odpowiednią ilość płynów dziennie dla swojego kota, stosując zasadę: dorosły kot potrzebuje dziennie od 50 do 70 mililitrów płynu na kilogram masy ciała. Kociak nie spożywa takiej ilości wody na raz, ale raczej w wielu małych, pojedynczych porcjach. Jeśli więc Twój kot waży 4 kilogramy, potrzebuje łącznie około 250 do 300 mililitrów płynu dziennie. W zależności od tego, czym karmisz swojego kota, część tej dawki otrzymuje wraz z pożywieniem. Zapotrzebowanie na wodę kotów, które są karmione suchą karmą jest zdecydowanie większe od tych karmionych wyłącznie karmą mokrą. Jeśli Twój futrzasty przyjaciel je mokrą karmę, wchłonie również część potrzebnego mu płynu. Mokra karma o wysokiej zawartości wody wynoszącej 80% pokrywa niemal całe dzienne zapotrzebowanie dorosłego kota o normalnej wadze. Upewnij się jednak, że woda jest dla niego cały czas dostępna. Jeśli Twój kot je głównie suchą karmę, szczególnie ważne jest, aby również pił odpowiednią ilość wody.

Jak zachęcić kota do picia wody?

Koty są bardzo wymagające, lubią mieć możliwość wyboru spośród różnych opcji. Jeśli karmisz kota wyłącznie suchą karmą, fakt odpowiedniego nawodnienia nabiera ogromnego znaczenia. Koty są wybredne, jeśli chodzi o picie. Miski z wodą nigdy nie należy umieszczać bezpośrednio obok miski z karmą gdyż wiele kotów tego nie lubi. Dlatego sensowne jest umieszczenie kilku misek z wodą w różnych miejscach. Należy także regularnie wymieniać wodę. Ważne jest, aby rozpoznać oznaki niewystarczającego spożycia płynów u kotów. Mogą one obejmować suchość dziąseł, suchość skóry, zwiększone dyszenie i zmniejszone oddawanie moczu. Jeśli zauważysz takie objawy, powinieneś natychmiast działać, aby upewnić się, że Twój kot pije wystarczającą ilość. Koty często wolą pić z bieżących źródeł. Wynika to z ich natury jako myśliwych i zbieraczy. Na wolności wolą świeżą, bieżącą wodę, ponieważ stojąca woda może być potencjalnie niebezpieczna. To wyjaśnia, dlaczego wiele kotów woli krany lub fontanny. W sklepach zoologicznych znajdują się specjalne fontanny dla kotów, które są nie tylko dekoracyjne, ale także praktyczne. Możesz także podawać kocimiętkę swojemu kotu. Koty uwielbiają ją gryźć, pomaga w trawieniu i pobudza wydzielanie śliny. Jeśli więc chcesz, aby Twój kot pił więcej, dobrym pomysłem może być zapewnienie mu bieżącego źródła wody. Innym sposobem jest na przykład zmieszanie z wodą odrobinę bulionu mięsnego lub soku rybnego, aby było jak najbardziej smakowite dla Twojego kota lub wzbogacić karmę odrobiną wody. Aby mieć pewność, że Twój kot pije wystarczającą ilość, należy zawsze podawać mu świeżą wodę w czystych pojemnikach. Należy je regularnie czyścić i wymieniać wodę. Najlepiej zapewnić kotu poidełko do picia, gdyż jak już wspomniano, koty zazwyczaj wolą bieżącą wodę.

Do czego może doprowadzić niewystarczająca ilość picia u kota?

Niewystarczające spożycie płynów może prowadzić do odwodnienia, co z kolei może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Częstym problemem u kotów jest tworzenie się kamieni moczowych, które mogą być bolesne i szkodliwe. Picie wystarczającej ilości wody pomaga zapobiegać tworzeniu się kamieni moczowych i utrzymuje zdrowie dróg moczowych i nerek.
Jest kilka prostych sposobów, aby łatwo określić, czy kot nie wypił wystarczająco dużo.
Delikatnie pociągnij zgięcie szyi palcem wskazującym i kciukiem. Jeśli sierść szybko znów stanie się gładka, to wyraźny sygnał, że skóra jest elastyczna i kot nie jest odwodniony.
Obserwuj swojego futrzastego przyjaciela. Odwodnienie objawia się zazwyczaj utratą apetytu i brakiem motywacji.
Czasami dochodzi do tego, że odwodnione zwierzęta mają trudności z oddychaniem, a ich oczy wydają się zapadnięte.

Ceramiczna fontanna dla kota jako sposób na zachętę.

Większość poideł dostępnych na rynku wykonana jest z tworzywa sztucznego. Plastik jest nie tylko szkodliwy dla środowiska, ale także bardzo trudny do utrzymania w czystości – nawet jeśli filtry wymieniane są bardzo regularnie. Z tego samego powodu ceramika ostatecznie zadomowiła się w kocich “zastawach stołowych”. Ceramiczne fontanny są łatwe w czyszczeniu i nie gromadzą bakterii. Ceramika utrzymuje również chłodną i świeżą wodę, co jest szczególnie atrakcyjne dla wielu kotów.

Niezależnie od tego, czy jest to człowiek, czy zwierzę – dzienne spożycie płynów wpływa na zdrowie i samopoczucie. Oprócz odpowiedniej karmy należy zadbać także o odpowiednie nawodnienie kota. Tylko w ten sposób możesz zapobiec rozwojowi chorób nerek lub dróg moczowych u Twojego futrzanego przyjaciela. Jest to szczególnie częste w upalne dni i u kotów jedzących głównie suchą karmę. Rozumiejąc nawyki Twojego kota związane z piciem i biorąc pod uwagę jego preferencje, możesz zapewnić mu odpowiednie nawodnienie oraz zdrowie i witalność. Niestety mit, że koty piją mleko, nadal istnieje. Mleko jest niebezpieczne dla dorosłych kotów. Należy im podawać do picia wyłącznie świeżą wodę. Koty nie tolerują laktozy. Jeśli kociak pije mleko, może między innymi doświadczyć bolesnych gazów, wzdęć, skurczów, bólu brzucha, wymiotów lub biegunki. Problemy pojawiają się zwykle w ciągu ośmiu do dwunastu godzin później. Szczególnie biegunka może prowadzić do odwodnienia. Jeśli zwierzę wykazuje jakiekolwiek niepokojące objawy, należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii.