Kot jest typowym mięsożercą. Z kolei w menu psa oprócz mięsa, znajdują się także zioła, jagody, trawy, owoce i warzywa. Składniki odżywcze, takie jak tłuszcze, białka, minerały, witaminy i pierwiastki śladowe, są również rozłożone inaczej w karmie dla kotów niż u psów. Jest jednak coś, co dotyczy obu zwierząt, a mianowicie żywność powinna być indywidualnie dostosowana do danego zwierzaka, pożywna i lekkostrawna. Zawartość mięsa powinna być wysoka, a przetworzone mięso powinno składać się z łatwo przyswajalnego mięsa mięśniowego i niewielkiej ilości podrobów. Naturalna dieta kotów żyjących na wolności składa się głównie z mięsa złowionych myszy czy małych ptaków. Jeżeli kot złapie ofiarę, zjada ją w całości, czyli wraz z zawartością żołądka i automatycznie otrzymuje porcję „warzyw”. Wiele psów uwielbia opadłe owoce i chętnie zajada się miękkimi jabłkami, gruszkami, truskawkami, bananami, borówkami, a nawet arbuzem Jeśli koty mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym co psy i obserwują, jak znacznie mniej wybredny pies je owoce i warzywa, nierzadko również skuszą się na nie. Zarówno koty, jak i psiaki lubią zjadać trawę, która jedynie służy jako środek wspomagający trawienie lub środek oczyszczania przewodu pokarmowego. Z tego względu koty domowe powinny zawsze mieć dostęp do trawy. W domowych warunkach można ją zasiać miskach lub doniczkach i umieścić w zasięgu kota, gdy tylko osiągnie wysokość 10–15 cm. Podczas spacerów z psem, a on chętnie skubie trawę, należy mu na to pozwolić. 

Potrzeby żywieniowe kotów

Naturalna dieta kotów zawiera maksymalnie pięć procent składników roślinnych – dzieje się tak dlatego, że zawartość żołądka myszy stanowi maksymalnie pięć procent jej całej. Kot – z wyjątkiem zbieraczy jagód, którzy są prawdziwymi wyjątkami – nie szuka owoców, ani nawet warzyw, nie mówiąc już o zbożu. Ich jedynym naturalnym źródłem pożywienia roślinnego jest zawartość żołądka ofiary. Kot w trakcie swojego rozwoju nigdy nie jadł zboża, dlatego nie powinno znajdować się w karmie dla kotów – przynajmniej nie w dużych ilościach.

Koty są w zasadzie całkowitymi mięsożercami, ale bycie mięsożercą nie oznacza spożywanie tylko i wyłącznie mięsa. W skład zdrowej i naturalnej diety kota wchodzą wszystkie składniki odżywcze. Bez błonnika kot cierpiałby na problemy trawienne, a nieodpowiednia dieta prędzej czy później doprowadziłaby do różnorodnych problemów zdrowotnych. Zatem Twój futrzasty przyjaciel potrzebuje od 5% do maksymalnie 10% warzyw lub innych źródeł błonnika w swojej diecie. 

Potrzeby żywieniowe psów

W przypadku psów sytuacja jest nieco inna. Jak już wspomniano, uwielbiają jeść owoce, a często także warzywa, takie jak marchew, słodkie ziemniaki, a nawet rzodkiewki. Nie jest uzależniony od diety prawie wyłącznie zwierzęcej, ale może otrzymywać do 30% owoców i warzyw lub może być.

Jakie owoce i warzywa dla psów i kotów?

  1. Marchew

Kiedy właściciele zwierząt dają swoim zwierzętom warzywa, zwykle jest to marchewka. Z jednej strony wynika to z łatwości ich przygotowania, a z drugiej ze względu na ich smak, który smakuje nie tylko większości psów, ale także wielu kotom. Niektóre psy lubią także jeść marchewkę na surowo. W przypadku kotów bardziej prawdopodobne jest, że zostanie zauważona marchewka gotowana na parze. Karoten poprawia zdrowie oczu i wzrok u psów i kotów – tak samo jak u ludzi. Jako silny przeciwutleniacz, beta-karoten pomaga również zwalczać niebezpieczne wolne rodniki, zanim spowodują uszkodzenia oksydacyjne w organizmie.

  1. Cukinia i inne rodzaje dyni

Podobnie jak marchewka, cukinia i dynia również mają smak, który lubi większość psów. Wiele kotów przepada również za drobno zmiksowaną cukinią lub mieszankę dyni zmieszaną z mięsem mielonym. Obydwa można podawać na surowo lub na parze. Podobnie jak marchew, dynie dostarczają dużo beta-karotenu. Z kolei pestki dyni – podawane psom drobno zmielone w małych ilościach mogą mieć niezwykle pozytywny wpływ na osłabienie pęcherza. 

  1. Brokuły

Brokuły to warzywa kapustne i nie są zalecane dla psów i kotów, ponieważ mają działanie wzdęciowe. Może to dotyczyć spożycia na surowo. Jednak lekko ugotowana na parze, a następnie zmiksowana, jest doskonale tolerowana przez większość psów, a także wiele kotów. Oczywiście jeśli jest podawana w odpowiednio małych dawkach. Dodatkowo zawierają substancje hamujące enzymy biorące udział w rozwoju zapalenia stawów, dlatego brokuły powinny stanowić stały element jadłospisu psów i kotów cierpiących na problemy ze stawami.

  1. Sezam, nasiona słonecznika i orzechy

Sezam, nasiona słonecznika, wspomniane powyżej pestki dyni lub orzechy. Można dodawać do karmy dla psów i kotów w małych ilościach i drobno zmielonych (sezam może być również w całości jako błonnik). Dostarczają cennych kwasów tłuszczowych, witaminy E i oczywiście ważnego błonnika.

  1. Owoce

Banany są zwykle zjadane z przyjemnością, nawet przez niektóre koty. Psy często uwielbiają: jabłka, gruszki, truskawki, banany, borówki oraz arbuza. Warzywa są znacznie bogatsze w błonnik i minerały, a jednocześnie zawierają mniej cukru. Zamiast tego owoce powinny być oferowane jako przekąska pomiędzy posiłkami. Jeśli Twój pies lub kot zje owoc, nie ma w tym nic złego, jeśli nie chce owoców, też jest w porządku i nie spowoduje żadnych objawów niedoboru.

Istnieje bardzo niewiele owoców i warzyw, których psy i koty zdecydowanie nie powinny jeść. Niebezpieczne są kiełki z surowych nasion fasoli. Do miski nie należy wkładać surowych ziemniaków, zielonych pomidorów ani surowych bakłażanów. Nie należy podawać psom winogron i rodzynek, ponieważ mogą one z przyczyny prowadzić do ostrej niewydolności nerek, nawet u niektórych psów w małych ilościach. 

Czekolada i słodycze – nie dla psów i kotów!

Kakao, a zatem czekolada w jakiejkolwiek postaci nie są odpowiednie dla psów i kotów – nawet w małych ilościach. Psiaki uwielbiają słodki smak, jeśli raz go skosztują, usilnie proszą o słodki kąsek za każdym razem kiedy wyczują go w pobliżu. Problematyczne są także słodycze, które leżą w pobliżu, bądź nie są odpowiednio schowane i są łatwo dostępne dla zwierzęcia.

Często zdarza się, że psy i koty otrzymujące wyłącznie naturalną i zdrową karmę, która ma w swoim składzie wysokiej jakości mięso oraz wszystkie niezbędne substancje odżywcze, instynktownie nawet nie dotykają niczego niezdrowego lub potencjalnie niebezpiecznego. Dlatego lepiej regularnie podawać psu i kotu owoce, warzywa, bądź najlepszej jakości przysmaki zamiast tych o wątpliwym składzie i upewnić się, że członkowie rodziny i przyjaciele również się tego trzymają.