Rozumienie etykiet żywieniowych: Na co zwracać uwagę przy wyborze karm? – przewodnik po składnikach i wartościach odżywczych
Karmy dla psów i kotów są dostępne w różnych rodzajach i smakach, a każda z nich zapewnia inne korzyści odżywcze. Na opakowaniu karmy dla psa lub kota znajduje się wiele informacji.
Prawidłowe zrozumienie informacji znajdujących się na nim może być trudne. Widoczne są tam znaki jakości karmy dla zwierząt domowych, które ukazują więcej na temat pochodzenia składników. Etykieta żywności często znajduje się z tyłu opakowania. Ta etykieta zawiera szczegółowe informacje na temat składników żywności. Dane podane na opakowaniach karmy dla kotów i psów mają kluczowe znaczenie dla właścicieli zwierząt domowych, którym zależy na zdrowiu i dobrostanie swoich zwierząt. Informacje te pomogą zrozumieć, co dokładnie zawiera karma i wybrać tą, która jest najbardziej odpowiednia dla Twojego pupila pod względem składu, jakości i wartości odżywczych.
Etykiety zawierają informacje o składnikach, dodatkach, procentowej zawartości składników odżywczych i innych składnikach ważnych w diecie Twojego zwierzaka. Prawidłowe zrozumienie tych informacji jest zatem niezbędne, aby móc ocenić jakość odżywczą produktów. Jeśli jako właściciel czworonoga potrafisz prawidłowo zinterpretować informacje o jedzeniu, będziesz także w stanie wybrać dla swojego pupila zbilansowaną, wysokiej jakości karmę, która zaspokoi jego indywidualne potrzeby żywieniowe w zależności od wieku, wagi i aktywności. Informacje na etykiecie mogą również pomóc w identyfikacji składników, które mogą powodować alergie lub być problematyczne dla niektórych zwierząt z istniejącą wcześniej alergią lub nietolerancją. Można unikać karm zawierających te składniki.
Podsumowując, informacje zawarte na etykietach pozwalają podjąć świadomą decyzję dotyczącą karmy dla psów i kotów, przyczyniając się tym samym do zdrowia Twojego zwierzaka. Etykietowanie wartości odżywczej jest obowiązkowe w przypadku prawie całej żywności.
Skład karmy
Większość karm składa się z wielu składników. Składniki wymienione są w kategorii „Skład”. Rozszyfrowując etykiety żywności, pomocne jest zrozumienie składu żywności na podstawie różnych rodzajów składników, które mogą się w niej znajdować. Składniki wymienione są w kolejności malejącej, co odpowiada ich proporcji w produkcie końcowym w gramach lub kilogramach: jako pierwsze wymienione są składniki, których użyto w największych ilościach, następnie te, których użyto w niewielkiej ilości, a te stanowiące niewielką część produktu, są wymienione jako ostatnie.
Składniki karmy dla psów i kotów mogą na ogół obejmować: mięso, zboża lub inne źródła węglowodanów (ziemniaki, rośliny strączkowe), warzywa, owoce, oleje, witaminy, minerały i dodatki do żywności odpowiadające potrzebom żywieniowym zwierzęcia.
Zapewnienie źródeł białka (drób, wołowina, jagnięcina, soja…) pozwala lepiej kontrolować, jaki rodzaj białka będzie spożywane przez zwierzę, co jest niezbędne w przypadku pupili z alergią. Czasami producent podaje konkretny procent mięsa, np.: Np.: „Kurczak 15%”. Taka informacja nie jest wymagana, jeżeli jednak producent ją podaje, to oznacza, że podaje minimalną ilość zawartości danego składnika i tym samym gwarantuje jej obecność. Podstawowe informacje można uzupełnić dodatkowymi, takimi jak np. zawartość błonnika. Dopuszczalne jest również podanie informacji o zawartości witamin i minerałów. Formularz tabelaryczny jest z reguły obowiązkowy. Informacje można umieszczać jedna po drugiej tylko w przypadku braku miejsca, np. w przypadku małych opakowań.
Składniki odżywcze w karmach dla zwierząt
- białko
- tłuszcz
- węglowodany
- popiół surowy
- włókno
- nasycone kwasy tłuszczowe
- wilgotność
Spożywając białka, tłuszcze i węglowodany, pies lub kot otrzymuje potrzebną energię. Ponadto karma składa się z surowego włókna, surowego popiołu i wilgotności. Składniki często zawierają produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Są to określenia rodzajowe stosowane do opisu składników, które powstają jako produkty uboczne przy produkcji żywności. Te elementy nie są normalnie spożywane przez człowieka. Są to podroby (wątroba, serce, płuca, nerki, flaki…). Niektóre produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego mogą zatem być wysokiej jakości i dostarczać zwierzęciu ważnych składników odżywczych, takich jak białka, witaminy i minerały.
Węglowodany są ważne zarówno dla psów, jak i kotów. Niektórzy uważają, że koty, jako mięsożercy, nie jedzą węglowodanów. Czasami do karmy dla kotów dodaje się jednak niewielką ich ilość, aby poprawić wygląd i smak, a tym samym akceptację karmy. Koty nie potrzebują tego jednak faktycznie zbytnio w swojej diecie, dlatego dopuszczalne są jedynie karmy zawierające śladowe ilości węglowodanów.
Włókno surowe, pochodzące ze ściany komórkowej produktów roślinnych oraz błonnik to substancje, które nie są trawione przez psy i koty. Niemniej jednak Twój pupil musi spożywać błonnik, oczywiście w ograniczonym zakresie, ponieważ substancja ta jest dobra m.in. dla jego układu pokarmowego, gdyż wspomaga prawidłowe wydzielanie soków trawiennych w żołądku.
Oprócz już wymienionych składników producenci mogą również zadeklarować na etykiecie inne składniki ważne w diecie psów i kotów, takie jak: wapń, fosfor, sód, śladowe ilości pierwiastków lub witaminy. Zbilansowana dieta wymaga również niezbędnych aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i mikroelementów. Producenci mogą umieścić je w wykazie składników analitycznych na etykiecie lub wspomnieć o nich w innym miejscu.
Popiół surowy to część pożywienia, której zwierzę nie może strawić. Energię z białek, tłuszczów i węglowodanów uzyskuje się poprzez spalanie tych substancji w organizmie psa lub kota. Po spaleniu pozostają minerały, zwane także popiołami surowymi. Zawartość surowego popiołu w suchej karmie wynosi zwykle od 5 do 8%. W przypadku mokrej karmy stanowi około 2%.
Zawartość wilgotności różni się w zależności od rodzaju kamy. Wilgotność 80-82% jest normalna dla mokrej karmy. W suchej karmie natomiast zawartość wilgoci wynosi od 8% do 10%. Jeśli dajesz swojemu psu lub kotu suchą karmę, konieczność podania świeżej wody znacznie wzrasta. Należy o tym pamiętać i pilnować, żeby zwierzak odpowiednio się nawadniał. Jeśli kot niechętnie pije wodę, można go zachęcić za pomocą specjalnej kociej fontanny. To, ile Twój pies lub kot powinien wypić, zależy od różnych czynników. Między innymi wiek zwierzęcia i poziom jego aktywności wpływają na jego potrzeby.
Rozszyfrowanie etykiet karmy dla psów i kotów może początkowo wydawać się skomplikowane, ale jest to ważny krok w zapewnieniu, że żywisz swojego zwierzaka odpowiednim, wysokiej jakości pokarmem. Rozumiejąc różne elementy etykiety (składniki, składniki analityczne, informacje żywieniowe, zalecenia żywieniowe), możesz podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące diety swojego zwierzaka. Należy również pamiętać, że europejskie i szwajcarskie przepisy dotyczące etykietowania karmy dla zwierząt domowych mają na celu ochronę konsumentów i ich zwierząt, a oświadczenia żywieniowe należy stosować z dużą ostrożnością. Zasada jest taka, że im lista dziwnych składników, oznaczonych niezrozumiałymi skrótami jest mniejsza, tym lepiej. Wybierajmy tylko karmy o prostym i przejrzystym składzie, unikając konserwantów i wzmacniaczy smaków.