Wielu właścicieli psów, gdy chce dowiedzieć się czy ich pies ma odpowiednią wagę, zwraca uwagę na standard rasy. Aby mieć to pod kontrolą, należy regularnie ważyć swojego psa. W ten sposób można szybko określić, czy waga psiaka waha się w górę, czy w dół. Opinie na temat diety labradora są podzielone. Niektórzy wyraźnie preferują mokrą karmę, inni z kolei preferują suchą karmę. Wybór w obecnych czasach jest ogromny. Labradory często są przekarmiane. Otyłość u psów tej rasy jest główną przyczyną późniejszych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby stawów biodrowych. Należy jej za wszelką cenę unikać.

Głównym składnikiem dobrej karmy powinno być oczywiście mięso. W przypadku żywności wysokiej jakości lista składników jest bardzo precyzyjna. Określone jest dokładnie jakie mięso i w jakiej ilości oraz jakie występują w niej pozostałe składniki. Prawidłowe karmienie labradora można poznać po jego lśniącej sierści i pięknej skórze. Pies przyjemnie pachnie. Jego stolec jest solidny i nie nadmierny. Waga jest odpowiednia do jego wzrostu, jest sprawny, zwinny i wytrwały.

Żywienie szczeniąt labradora

Wiele szczeniąt woli jeść to, co otrzymało już od hodowcy. Większość właścicieli szczeniąt staje początkowo przed zadaniem stopniowego przyzwyczajania swojego labradora do normalnej diety dorosłego psa. O ile na początku do miski trafiała zwykła karma od hodowcy, o tyle później potrzebne jest coś odpowiedniejszego. Podczas każdego karmienia należy zastąpić niewielką ilość starego pokarmu nowym i stopniowo zwiększać ilość nowej karmy. Szczeniak powoli przyzwyczaja się do nowego smaku i odmowa jedzenia staje się mało prawdopodobna. Szczenięta labradora potrzebują specjalnego pożywienia. Szczególnie w pierwszych miesiącach potrzebują zupełnie innej diety niż dorosły labrador. Ważne jest, aby dieta szczeniąt składała się z najważniejszych składników odżywczych. Należą do nich: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Karmy wysokiej jakości zawierają olej z łososia bogaty w kwasy Omega 3. Wzmacnia on układ odpornościowy i zapewnia wspaniałą, błyszczącą sierść. Zawarty w karmie błonnik zapewnia z kolei uczucie sytości i reguluje trawienie.

Faza wzrostu labradora trwa do około 12-18 miesiąca życia. W tym okresie należy kilkakrotnie zmieniać ilość karmy i pory karmienia. W czwartym miesiącu życia pory jedzenia zmieniają się na cztery dziennie, w piątym miesiącu na trzy. Jednocześnie zwiększa się ilość pożywienia, aby szczenię zawsze otrzymywało składniki odżywcze potrzebne do wzrostu.

Żywienie dorosłego labradora

Dorosły labrador jest bardzo aktywny, lubi zabawy i długie spacery. Z tego względu podczas karmienia dorosłego labradora należy zwrócić uwagę na to, aby ilość spożywanych kalorii była adekwatna do aktywności psa. Bardzo ważne jest, aby unikać nadwagi. Dorosłemu psu można podawać różne gryzaki, dzięki którym uspokoi się po aktywnym dniu.

Żywienie labradora seniora

W miarę upływu czasu większość labradorów częściej śpi i drzemie, potrzebują więcej czasu na naładowanie akumulatorów i nie są już tak zwinne jak wtedy, gdy były młodsze. Jeśli porcje posiłków będą takie same, ale labrador nie będzie już tak aktywny, otrzyma więcej kalorii, niż potrzebuje. Będzie to miało negatywny wpływ na zdrowie psiaka i może doprowadzić do otyłości. Sprzyja to problemom ze stawami, a także chorobom układu krążenia. Starsze psy są czasami podatne na problemy z zębami i nie są już w stanie przeżuwać jedzenia. Ułatwimy mu spożywanie pokarmów nawilżając suchą karmę lub przechodząc na karmę mokrą. Dobrą alternatywą może być specjalna karma przeznaczona dla seniora. Pokarmy bogate w błonnik stymulują trawienie.

Sucha karma

Zalety suchej karmy:

  • Często jest tańszą opcją jedzenia
  • Ma długi termin przydatności do spożycia i można go dobrze przechowywać
  • Pies potrzebuje mniejszych porcji do sytości
  • Twarde kawałki jedzenia pomagają oczyścić zęby psa
  • Łatwe porcjowanie (odpowiednie do zabrania w podróż/podróży)
  • Może służyć jako nagroda za trening

Wady suchej karmy:

  • Ma delikatniejszy smak, dlatego często stosuje się wzmacniacze smaku
  • Zapotrzebowanie na płyny wzrasta po jedzeniu. Jest to niekorzystne dla psów, który nie są chętne do picia
  • Twarde kawałki nie są odpowiednie dla wszystkich psów, np. seniorów
  • Często zawiera konserwanty
  • Kawałki jedzenia puchną w żołądku. Pies odczuwa uczucie sytości dopiero później, dlatego może zjeść więcej niż to konieczne

Mokra karma

Zalety mokrej karmy:

  • Jak sama nazwa wskazuje, zawiera dużo wilgoci. Jest to dobre dla równowagi płynów labradora
  • Często smakuje lepiej niż sucha karma i dlatego jest preferowana przez wiele psów
  • Starsze psy i czworonożni przyjaciele z problemami zębów i dziąseł mogą ją bez problemu jeść, ponieważ jest miękka
  • Psiak może jeść większe porcje

Wady mokrej karmy:

  • Czasami zawiera konserwanty i wzmacniacze smaku
  • Mniej przyjazne dla środowiska, ponieważ powoduje powstawanie dużej ilości odpadów
  • Etykietowanie składników również czasami pozostawia wiele do życzenia

Przejście z karmy suchej na mokrą zwykle nie sprawia żadnych problemów. Wiele psów woli mokrą karmę i lubi ją jeść. Jest ona również lekkostrawna. I odwrotnie, powinieneś zadbać o to, aby Twój labrador przyjmował wystarczającą ilość płynów. Ponieważ jeśli od tej chwili kawałki suchego pokarmu trafią do miski, przewód pokarmowy musi najpierw dostosować się do dodatkowej pracy związanej z trawieniem. Dlatego zmiana zwykle trwa trochę dłużej. Jeśli Twój pies to lubi, lekko zwilż kawałki.

Dodatki w diecie labradora

Tak jak my nie chcemy jeść codziennie tego samego, tak samo jest z labradorami. Odrobina różnorodności w misce sprawia psu radość i pozwala uniknąć objawów niedoborów lub nadmiaru składników odżywczych. W przeciwnym razie mogą wystąpić alergie, problemy z sierścią i skórą lub uszkodzenie narządów. Nieprawidłowa dieta często nie jest widoczna od razu, ale często jest procesem stopniowym. Może wystąpić na przykład silny świąd lub wypadanie włosów. Dobrym sposobem na zróżnicowaną dietę jest połączenie zalet różnych rodzajów karmienia. Smakołyki są świetnym sposobem, aby uszczęśliwić swojego pupila, Należy jednak pamiętać, że każdy najmniejszy kęs to dodatkowe źródło energii. Jeśli psiak zjada więcej niż pięć kawałków dziennie, powinieneś albo przejść na niskokaloryczne nagrody, takie jak jabłka, albo zmniejszyć dzienną rację pokarmową.

Nie wszystko, co sprawia nam przyjemność, jest również smaczne i strawne dla psów. Przeciwnie. Istnieje wiele pokarmów, które mogą wyrządzić zwierzęciu krótko- lub długoterminową szkodę. Istnieją pokarmy, które są dla labradora trujące. Należą do nich: czekolada, winogrona, orzechy włoskie i rodzynki i wiele innych. Surowa wieprzowina również nie jest częścią menu.

Podsumowanie

Ważne jest, aby Twój labrador smakował jedzenie i aby otrzymywał wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Wiele rodzajów karm zapewnia wystarczające odżywienie i utrzymanie psa w zdrowiu. Karmę dopasowujemy indywidualnie dla labradora na podstawie kalkulacji składników odżywczych. Labradory jedzą prawie wszystko, co uznają za choć trochę jadalne. Są narażone na ryzyko nadwagi. Jeśli zapewnisz mu dużo ruchu i zmniejszoną ilość jedzenia, a nie przyniesie to pożądanego rezultatu, przejście na karmę dietetyczną może mieć sens. Metabolizm zwalnia wraz z wiekiem. Masa mięśniowa ulega rozkładowi, ale rezerwy tłuszczu stają się większe. W przypadku większości psów proces ten rozpoczyna się w wieku od siedmiu do dziesięciu lat. Wtedy możesz przejść na niskokaloryczną karmę dla seniorów.