Poradnik dotyczący dostosowania diety do potrzeb starszych psów, które mają problemy z zębami lub ich brak.

Psy żyją krócej niż ludzie i dlatego starzeją się szybciej. Długość życia psów zależy od ich rasy i wielkości. Mniejsze rasy psów mają zwykle dłuższą oczekiwaną długość życia niż większe rasy. Małe psy, takie jak, np. chihuahua często żyją 12–15 lat lub dłużej, chociaż nierzadko zdarza się, że niektóre dożywają nawet 20 lat. Średniej wielkości psy, takie jak Beagle czy Cocker Spaniele, często dożywają około 10–14 lat. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na oczekiwaną długość życia psa, w tym czynniki genetyczne, dieta, aktywność, opieka weterynaryjna i ogólne warunki życia. Należy również pamiętać, że każda rasa ma swoje własne problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływ na jej długość życia.

W miarę starzenia się psów może pojawić się wiele problemów, takich jak:

  1. Problemy stomatologiczne, np. zapalenie przyzębia
  2. Problemy z narządem ruchu, np. choroba zwyrodnieniowa stawów,
  3. Choroby wątroby, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy
  4. Choroby nowotworowe
  5. Choroby oczu, np. suche zapalenie rogówki i spojówek, zaćma

Z biegiem czasu mogą również wystąpić zmiany w zachowaniu. Mogą one obejmować zmiany w rytmie snu, zwiększoną drażliwość i mniejsze zainteresowanie czynnościami, które kiedyś sprawiały psiakowi radość. Wraz z wiekiem pies może nie być już tak aktywny jak wcześniej. Aby zapobiec nadwadze Twojego pupila wraz z wiekiem, należy dostosować ilość karmy do jego zużycia energii oraz wzrostu i wagi.

Właściwe odżywianie

Dobra i właściwie zbilansowana dieta jest niezbędna dla zdrowia starszych psów. Niezwykle istotne jest, aby otrzymywały wysokiej jakości, lekkostrawny pokarm, bogaty w witaminy i minerały. Szczególnie ważne jest to dla psich seniorów cierpiących na choroby zębów i dziąseł. Specjalna karma dla starszych psów może być dobrym rozwiązaniem, aby zapewnić Twojemu zwierzakowi odpowiednie składniki odżywcze. Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak ma trudności z przeżuwaniem, sprawdź jego zęby w gabinecie weterynaryjnym. Choroby zębów mogą mieć poważne konsekwencje, w tym problemy z sercem i nerkami. Specjalna karma dla psich seniorów ma zwykle obniżoną kaloryczność i powinna zawierać ważne witaminy i dodatki. Możesz dostosować plan żywienia i dodatkowej karmy dla swojego psa, konsultując to z lekarzem weterynarii.

Dostosowanie diety psiego seniora do jego stanu uzębienia

Wraz z wiekiem psów zmieniają się ich potrzeby żywieniowe. Niektóre przyczyny obejmują zmniejszoną aktywność, zmiany w metabolizmie, problemy z zębami i większą podatność na niektóre problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby w miarę starzenia się psy otrzymywały dostosowaną dietę. Dbanie o psie zęby od samego początku jest bardzo ważne, gdyż z biegiem czasu stają się one bardziej podatne na problemy. W przypadku wielu starszych psów pomocne może okazać się profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie weterynaryjnym i czasami konieczna jest ekstrakcja zębów.

Ważnym aspektem diety starszych psów jest zdrowie ich zębów. Wraz z wiekiem u psów mogą wystąpić problemy z zębami, takie jak osadzanie się kamienia nazębnego, choroby dziąseł i utrata zębów. Problemy te mogą wpływać na zdolność psa do jedzenia i trawienia, a to z kolei może prowadzić do problemów trawiennych. Ważne jest, by zapewnić starszym psom karmę łatwą do spożycia i strawienia, która zapewni im niezbędne składniki odżywcze. Starsze psy są bardziej podatne na utratę wagi i niedożywienie z różnych powodów. Jedną z najczęstszych przyczyn utraty wagi jest zmniejszenie apetytu, często spowodowane utratą węchu i smaku. Problemy stomatologiczne lub inne problemy zdrowotne, takie jak przewlekły ból lub zaburzenia trawienne, mogą również utrudniać starszym psom spożywanie wystarczającej ilości pożywienia. Karma dla starszych psów różni się od karmy dla dorosłych psów pod kilkoma względami. Zawarte w niej białko powinno być zawsze wysokiej jakości, a szczególnie mięso. Starsze psy powinny być karmione kilkoma małymi posiłkami dziennie, aby uniknąć przeciążenia układu pokarmowego. Zaleca się dzielić dzienną porcję karmy na 2-3 porcje i karmić o stałych porach. Bardzo małe psy, psiaki z wcześniejszymi chorobami lub zwierzęta z wrażliwym żołądkiem mogą potrzebować większej liczby posiłków dziennie. Aby uniknąć otyłości i jej konsekwencji zawsze należy pamiętać o podzieleniu dziennej racji pokarmowej.

Przed karmieniem należy pokroić większe kawałki mięsa, szczególnie, kiedy pies ma problemy z uzębieniem lub brakuje mu już wielu zębów.
Podlanie karmy odrobiną ciepłej wody sprawi, że stanie się ona atrakcyjniejsza dla psa, gdyż uwolnione zostaną aromaty, a karma będzie pachnieć i smakować intensywniej. Dodanie wody zdecydowanie ułatwi psiakowi spożywanie posiłków

Zasady dotyczące karmienia psich seniorów

W miarę starzenia się psów pogarsza się ich stan zębów i zmniejsza się wydzielanie śliny. Często zęby starego psa nie są już w najlepszym stanie, przez co nie może on również przeżuwać dużych kawałków jedzenia. Aby ułatwić psiakowi jedzenie, posiekaj duże kawałki karmy. Dla bezpieczeństwa przestań dawać swojemu starszemu psu kości. Karmienie kością może prowadzić do poważnych zaparć, ale także do zagrażających życiu niedrożności jelit i uszkodzeń jelit. Starsze psy często nie tolerują już dużych porcji. Usprawnij trawienie i organizm, serwując mniejsze porcje do czterech razy dziennie. Kolejną ważną sprawą jest picie wody. Wiele starych psów nie pije wystarczająco dużo. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel również do nich należy, zamiast suchej karmy podawaj mu mokrą karmę lub przed karmieniem namocz ją w dużej ilości wody. Jeśli zmieszasz mokrą i suchą karmę z wodą, Twój pies nie tylko łatwiej ją wchłonie, ale także otrzyma dodatkową ilość płynów. Podawaj psiakowi dużo mokrej karmy w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzanej. To nie tylko sprawia, że ​​jest bardziej strawny, ale intensywniejszy zapach sprawia, że ​​jest bardziej atrakcyjny. Jest to pomocne, jeśli zdolność węchu starszego psa maleje lub jeśli jest on wybredny w jedzeniu.

Podsumowanie

Właściwa karma dla Twojego zwierzaka powinna zawierać wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Wtedy Twój czworonożny przyjaciel pozostaje zdrowy, będzie czuł się dobrze i będzie miał dość energii na cały dzień. Jednocześnie wzmocni się jego układ odpornościowy i jest będzie podatny na choroby. Jeśli Twój zwierzak otrzymuje zbilansowaną karmę dla seniora i dobrze się odżywia, zazwyczaj nie jest ona konieczna. Problemy ze stawami lub demencja, wspomagające podawanie dodatków paszowych może być pozytywne.

Starsze psy zasługują na szczególną opiekę i uwagę, aby utrzymać jakość ich życia oraz zapobiec potencjalnym problemom zdrowotnym lub je złagodzić.
Ważne jest monitorowanie zmian u starszych psów oraz zapewnienie im opieki i wsparcia niezbędnego do utrzymania jakości życia. Regularne wizyty u weterynarza oraz dostosowanie diety i aktywności mogą pomóc starszym psom zachować zdrowie i szczęście tak długo, jak to możliwe. Aby wcześnie wykryć problemy zdrowotne i odpowiednio je leczyć, regularne wizyty u weterynarza stają się jeszcze ważniejsze w miarę starzenia się psa. Nadmierne dyszenie, dezorientacja i ból podczas chodzenia lub trudności ze wstawaniem, zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu lub utrata masy ciała to tylko niektóre z oznak, że nadszedł czas na kontrolę stanu zdrowia.